Naše činnost
-
Jsme Týmy duševního zdraví pro děti a mládež.
-
Snažíme se včas zachytit duševní problémy dětí a mladých lidí a vhodně s nimi pracovat, aby nedocházelo k jejich dalšímu prohlubování.
-
K dispozici jsou dva mobilní týmy odborníků, které společně hledají cestu, jak nejlépe podpořit nejen děti a mladé lidi s psychickými problémy, ale také jejich rodiny a školy.
-
Spolupracujeme s odborníky z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání, s Nadačním fondem Eduzměna a s norským Dětským psychiatrickým centrem Østbytunet.
-
Podporujeme respektujícím přístupem děti a mladé lidi.
-
Vzděláváme pedagogy a pomáháme jim ve vzdělávání žáků s obtížemi v oblasti duševního zdraví a chování.
-
Věnujeme se destigmatizaci duševních onemocnění.
-
Sdílíme zkušenosti s ostatními odborníky z ČR.
Naše týmy mají svá pracoviště v tzv. konzultovnách zřízených v Základní škole Zruč nad Sázavou a v Základní škole Kamenná Stezka Kutná Hora. Mimo tato města za vámi dojedeme kamkoli v ORP Kutná Hora.
Kdo v našich týmech působí?
V týmech duševního zdraví spolupracují zkušení odborníci s bohatou profesní zkušeností, kteří jsou otevření novým způsobům podpory dětí a mladých lidí s duševními obtížemi. Citlivý, empatický a respektující přístup je zaručen všem – dětem a mladým lidem, jejich rodinám i pedagogům, kteří je vzdělávají.
Tým Zruč nad Sázavou
BSc. Hana Měkotová
sociální pracovník
zobrazit více ->
Bc. et Bc. Iveta Holovská
speciální pedagog
zobrazit více ->
Mgr. Barbora Losenická
dětský psycholog
zobrazit více ->
Ludmila Dřevikovská
zdravotní sestra
zobrazit více ->
Tým Kutná Hora
Mgr. Miloš Březina
sociální pracovník
zobrazit více ->
Mgr. Adéla Mikulová
speciální pedagog
zobrazit více ->
Mgr. et Mgr. Barbora Hošková
dětský psycholog
zobrazit více ->
Odborná spolupráce a podpora
MUDr. Jan Lorenc
pedopsychiatr
zobrazit více ->
Mgr. Jana Mazurová
klinický psycholog
zobrazit více ->
Jaké vytváříme aktivity?
1) Týmy duševního zdraví
Vybrali jsme ty nejlepší odborníky do našeho týmu. Připravili jsme odborné standardy naší práce. Dali jsme vzniknout krásným konzultovnám ve Zruči nad Sázavou a Kutné Hoře, kde jsme připraveni se vám věnovat. Od září 2021 spouštíme dvouleté pilotní působení týmů duševního zdraví v ORP Kutná Hora. Zaměřujeme se na prevenci vzniku duševních potíží u dětí a mládeže, vzděláváme, propojujeme služby v území. Poskytujeme přímou podporu dětem a mladým lidem, jejich rodinám a školám. Organizujeme osvětovou kampaň zaměřenou na zvyšování povědomí o duševním zdraví a destigmatizaci duševních onemocnění.
2) Přenos nového přístupu k ohroženým dětem
V rámci projektu budou pracovníci týmů duševního zdraví proškoleni ve spolupráci s norským odborným partnerem v Neurosekvenčním modelu intervence, jehož autorem je Bruce D. Perry, MD., Ph.D. z Child Trauma Academy v Texasu. Jedná se o velmi efektivní a vědecky podložený přístup k podpoře dětí a mladých lidí s duševními obtížemi, jejich blízkých a pečovatelů. Tento diagnosticko-intervenční přístup vychází z aktuálních poznatků v oblasti neurovědy a vývojové psychologie a zaměřuje se na cílenou podporu oslabených schopností a dovedností v socio-emoční a kognitivní oblasti. Staví na cíleném posilování kompetencí terapeutů a dalších odborníků, kteří jsou s dětmi a mladými lidmi v každodenním kontaktu (tj, učitelů, asistentů pedagoga, vychovatelů).
Posilováním kompetencí pedagogických pracovníků v uplatňování respektujícího přístupu k naplňování vývojových potřeb dětí se výrazně snižuje tlak na poskytovatele zdravotních služeb (psychiatry, klinické psychology, psychiatrické sestry), jejichž kapacity jsou časově a místně omezené.
3) Vzdělávání pro pedagogy a pedagogické pracovníky
Zaměřujeme se na posilování znalostí pedagogů v oblasti duševního zdraví a posilování jejich kompetencí v prevenci a vhodném přístupu k dětem s duševními obtížemi.
Pořádáme semináře, přednášky a besedy pro pedagogy.
Pro pedagogy vedeme kampaň zajišťovanou organizací Nevypusť duši.
4) Osvěta
Citát: „Když se necítíme po psychické stránce dobře, není vůbec ostuda ani nic výjimečného a stigmatizujícího říci si o pomoc.“ Klára Laurenčíková
V rámci Týdnů duševního zdraví pořádáme destigmatizační kampaň pro širokou veřejnost. Připravujeme bohatý program v podobě besed, seminářů, Divadla utlačovaných, setkání a odborných sympózií za účelem zvýšení povědomí veřejnosti v oblasti podpory duševního zdraví a destigmatizace duševního onemocnění.