Týdny pro duševní zdraví v nerovném světě

Týdny pro duševní zdraví v nerovném světě

 

Festival Týdny pro duševní zdraví se během 30 let své existence staly největší multižánrovou osvětovou kampaní o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním v České republice. Cílem Týdnů pro duševní zdraví je přiblížit veřejnosti témata spojená s duševním zdravím, zkušenosti lidí s duševním onemocněním, možné způsoby prevence duševních onemocnění i aktivity organizací působících v sociálně-zdravotní oblasti. Poprvé se program Týdnů pro duševní zdraví uskuteční i na Kutnohorsku.

 

Máte-li rádi herečku a komičku Simonu Babčákovou, jistě vás potěšíme: právě ona zahájí Týdny pro duševní zdraví, které se budou konat v Kutné Hoře a ve Zruči nad Sázavou. Během svého sólového vystoupení dokáže publikum zaujmout, pobavit, zahrnout hlubokými myšlenkami a dojmout. Tématu duševního zdraví se Simona Babčáková věnuje již mnoho let, vyzdvihuje téma vyrovnanosti, emocí a vztahů, a především celkové duševní pohody. Do svého představení plynule zapojuje diváky, kteří společně s ní průběh večera utváří. Představení se bude konat 16. 9. 2021 od 18.30 na ZŠ Kamenná stezka v Kutné Hoře.

 

V rámci osvěty a destigmatizace duševního zdraví se uskuteční i další připravované akce: dne 28. září od 18.30 zahraje v základní škole ve Zruči nad Sázavou Divadlo utlačovaných hru „Odchodem to nekončí“. V divadle utlačovaných skupina neherců, kteří mají podobnou zkušenost s útlakem, hledá divadelním průzkumem, co je v jejich příbězích zásadního. Představení s názvem „Odchodem to nekončí“, vypráví příběh Kláry, která má dvě malé děti. Pracuje na poloviční úvazek, na platu má exekuci pro dluhy, které sama neudělala, a manžela, který ji týrá. Psychicky i fyzicky. Jenže v okamžiku, kdy Klára sebere dostatek sil se tomu všemu postavit, začne si připadat jako hlavní hrdinka pohádky O kohoutkovi a slepičce: potřebná pomoc v nedohlednu… Diváci budou mít možnost ovlivňovat děj a díky tomu snáze pochopit problematiku domácího násilí i pocity jeho obětí.

 

Na školách v Kutné Hoře se budou konat besedy s reagge zpěvačkou KattyGyal Kenta. KattyGyal Kenta bude v rámci tříd vyšších ročníků vybraných škol vyprávět svoji životní zkušenost, kde pozitivní roli sehrála právě odborná pomoc. Mladá zpěvačka pochází z normálně fungující, zajištěné rodiny. Vrcholově se postupně věnovala tanci, jízdě na koni a zpěvu. Přesto ji osud dohnal k tomu, že se pokusila spáchat sebevraždu. Silný příběh má však šťastný konec. Besedy odborně povedou členové Týmu pro duševní zdraví dětí, které letos vznikly v ORP Kutná Hora.

 

Týdny pro duševního zdraví na Kutnohorsku zakončí 12. října odborné sympozium na téma „Duševní zdraví v nerovném světě“ určené pro zdravotníky, pedagogy, pedagogické 

pracovníky, sociální pracovníky, psychology, psychoterapeuty a další odborníky, které se uskuteční v GASKu v Kutné Hoře. Na sympoziu budou přednášet čeští i zahraniční hosté, například pracovnice v Norsku vyhlášeného dětského psychiatrického centra Østbytunet, které se specializuje na péči o dětské pacienty s nejtěžšími formami dětských psychických poruch.

 

Festival Týdny pro duševní zdraví na Kutnohorsku pořádají Týmy duševního zdraví pro děti, které nově působí v ORP Kutná Hora. Se členy týmů se veřejnost může potkat dne 19. září v rámci Edufestu v Kutné Hoře v parku pod Vlašským dvorem a popovídat si o našem duševním zdraví, wellbeingu, zpříjemnit den si můžete balancováním, chozením či skákáním na slackline. Program je financován z fondů EHP.